English version

Digitální teploměr s LED/LCD displejem

     Přináším Vám hned dvě verze digitálního teploměru s obvodem 7106 (ICL7106 / MH7106 / MHB7106), které jsem nedávno postavil. Jedna verze využívá LED displej, druhá LCD. V obou verzích slouží jako snímač teploty křemíkový tranzistor. Teplota se určuje podle jeho úbytku napětí, teplotní závislost je cca -2,2mV / °C. Napájení může být buď baterií 9V, nebo vhodným nestabilizovaným zdrojem. Oscilátor s R1 a C1 určuje vzorkovací frekvenci - při použití 100k a 100p je frekvence 3Hz. Teoretický rozsah teplot je -199,9 až 199,9°C, skutečný rozsah je omezen povolenými teplotami tranzistoru na cca -65,0 až 150,0°C. Rozlišení na 0,1°C. Pokud chcete teploměr používat jako pokojový, není nutné osazovat Číslici stovek (vlevo) ani znaménko minus. Též desetinná číslice (vpravo) nemusí být osazena, pokud postačuje rozlišení na 1°C. Jednoduchý pokojový teploměr tedy vystačí pouze s dvojmístným displejem, jako vidíte na obrázku níže.

     Verze s LED
Verze s LED se obvykle staví s obvodem 7107, který má větší výstupní proud, ale tento obvod vyžaduje symetrické stabilizované napájení. Výhodou 7106 je jednoduché napájení bez stabilizace. Problém malého proudu je vyřešen vysocesvítivým displejem (1mA). 7106 je také lehčí získat z druhé ruky než 7107. Oba obvody můžete dnes koupit za cca 40Kč. Obvod 7107 zde nebudu rozebírat, info k oběma obvodům najdete v jejich datasheetu.

     Verze s LCD
Zde je obvod 7106 zapojen obvyklým způsobem. LCD je buzen střídavým signálem 60Hz. Na všech vývodech pro displej i na vývodu společné elektrody je obdélník 60Hz. Vývody pro pro segmenty, které nemají být zobrazené, mají napětí ve fázi se společnou elektrodou. Vývody pro segmenty, které se zobrazují, mají napětí v protifázi. T1 slouží jako invertor pro desetinnou tečku. Teploměr s LCD je nejjednodušší vyrobit přestavbou z levného nebo starého digitálního multimetru (většina používá obvod 7106). Odběr je menší než 1mA, proto se hodí i pro bateriové napájení.

     Kalibrace
Teploměr je nutno nakalibrovat. Kalibrace se provádí pomocí trimrů P1 a P2 ve dvou krocích. V prvním kroku se nastavuje nulování, vždy podle ledové tříště. Nastavte P2 přibližně na střed. Sondu (Tranzistor) umistěte do vodotěsného obalu a ponořte do zamíchané ledové tříště (kousky ledu ve vodě). Po ustálení nastavte P1 tak, aby se zobrazilo 00,0°C. Ve druhém kroku se nastavuje P2 podle známé teploty, nejlépe vroucí vody na 100°C. V nouzi lze nastavení P2 provést podle jiného teploměru při pokojové teplotě. Pro přesné nastavení lze použít víceotáčkové trimry.


schéma digitálního teploměru s 7106 a LED displejem
schéma digitálního teploměru s LED displejem

schéma digitálního teploměru s 7106 a LCD displejem
schéma digitálního teploměru s LCD displejem

Zkušební zapojení pokojového teploměru s LED displejem
Zkušební zapojení pokojového teploměru s LED displejem, 0 - 99°C, rozlišení na 1°C.

Torzo starého multimetru určené k přestavbě na teploměr
Torzo starého multimetru určené k přestavbě na teploměr....

 a zde již hotový teploměr s LCD
... a zde již hotový teploměr s LCD, -65 až 150°C, rozlišení 0,1°C.

Kalibrace nuly v ledové tříšti
Kalibrace nuly v ledové tříšti.

Staré obvody značky TESLA
Staré obvody značky TESLA. Dnes již shánějte verzi ICL7106.

Různé teploměry - rtuťové, lihové, digitální
Různé teploměry. Pro kalibraci P2 se též dají použít (vyhnete se práci s vroucí vodou), ale přesnost bude o něco horší. Rtuťové laboratorní teploměry jsou poměrně přesné, levné digitální pokojové teploměry od Vietnamců ještě ujdou, lihové teploměry jsou dost nepřesné (odchylka běžně i 1°C).



zpět na úvodní stránku